NTG Plastik Büyümesini Sürdürüyor

NTG Plastik Büyümesini Sürdürüyor
NTG Plastik, kalitesinden ödün vermeden ürettiği ürünleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile ilerlemeye ve sektöründe öncülerden biri olmaya devam edecektir.

2023 hedefleri doğrultusunda ilk 1000 ihracatçı arasına girme yolundaki ilerleyişini devam ettiren, kalitesinden ödün vermeden ürettiği ürünleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile büyümesini de sürdüren NTG Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Nesip Gönenç’le gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti okuyucularımızla payulaşıyoruz.

 

Kısaca kendinizden ve firmanızın sektördeki yolculuğunda bahseder misiniz?

NTG Plastik, boru ek parçası üretimini (PE100 fitting); uluslararası ürün standartlarında müşteri ihtiyaçlarını karşılayarak, yüksek teknoloji ve tecrübeye dayalı olarak ve aynı zamanda Ar-Ge’ye de önem vererek gerçekleştirmek üzere kurulmuş bir firmadır. Kuruluşu, 2005 yılında ben ve A.Tahir Gönenç tarafından gerçekleşmiştir. 2006 yılında ISO 9001 sertifikası alınmış ve ürünler sahada başarı ile test edilerek pazarlama ve satış faaliyetlerine başlanmıştır. 2007 yılında, bazı uluslararası kalite sertifikalarını ve tescillerini alan NTG Plastik, artık gözünü küresel pazara yönlendirmiştir.

Pazardaki hızlı büyümesi ve ihtiyaçların da artması sebebiyle 2009 yılında, Spigot Fitting ürün programı 315mm boyuta kadar tamamlanmış ve elektrofüzyon Servis-T programı devreye alınmıştır. 2010 yılında, Elekrofüzyon Manşonlar sisteme tanıtılarak, 315mm boyuta kadar üretime başlanmıştır. 2011 yılında, yeni fabrika inşaatına başlanması ile ihracatta 34 ülkeye ulaşılmıştır. 2012 yılında, 14.000 m² kapalı alana sahip yeni üretim tesisi işletmeye alınmıştır. 2013 yılında, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi sertifikaları alınmıştır. 2014 yılında, NTG ürünleri artık "FM APPROVED" sertifikalı hale gelmiştir.

 

Ürün gamınız ve sektöre sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün gamımız içerisinde;

1-     Enjeksiyon

-        Elektrofüzyon

-        Geçiş parçaları

-        Spigot

2-     PP Kaplı Flanş

3-     Fabrikasyon

4-     EF Kaynak Makinaları

5-     El Aletleri bulunmaktadır.

 

Sizi diğer firmalardan farklı kılan özelliğiniz nedir? NTG olarak vizyonunuz nedir? Marka konumlandırmanızı hangi faktörleri göz önünde bulundurarak yapıyorsunuz?

 

Yerli rakiplerimizden farkımız; kaliteden ödün vermeyen duruşumuz, ürünlerimize verdiğimiz 50 senelik garanti, geniş ürün gamımız, satış sonrası destek ve kalifiye çalışan gücümüz ile müşterimize sunduğumuz yüksek kalitedeki hizmetimizdir.

Yabancı rakiplerimizden farkımız ise; daha genç bir firma olmamız, ticari tecrübelerimiz ile müşterilerimize sunduğumuz esnek ve hızlı çözümler, yüz yıllık rakiplerimizin yanında uygun fiyatlı ürün gamımızdır.

 

Pazar payınızı artırmak adına gerçekleştirdiğiniz yatırımlardan ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Firmamız ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin yanı sıra ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri’ne de sahiptir. Kalite Yönetimi ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı laboratuvarımızda, standartların gerektirdiği tüm testler sürekli olarak yapılmaktadır. Ayrıca, sürdürülebilir kalite için ürünlerimize parti numaraları ile izlenebilirlik sağlamaktayız. Her parti üretim için standardın gerektirdiği tüm testler yapılmakta ve düzenlenen 3.1 belgesi ile birlikte müşterilerimize sevk edilmektedir.

NTG’yi dünyadaki rakiplerinden ayıran en önemli özelliği, bünyesinde bulundurduğu Mühendislik Departmanı’dır. Mühendislik Departmanı’na bağlı bulunan kalıphane bölümü, NTG’nin ürün gamını çeşitlendirme, ürüne hakim olma, hızlı manevra kabiliyeti ve müşteri talebi odaklı çözümler sunma gibi imkanlar sağlayabilmektedir. Ayrıca yeni ürün, yeni kalıp, sistem geliştirme, robot ve otomasyon amaçlı Ar-Ge çalışmalarını her daim sürdürmekte olan Mühendislik Departmanı, 2017 yılından itibaren bu çalışmalarını T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı NTG Ar-Ge Merkezi çatısı altında yürütecektir.

 

Başarınızı devam ettirebilmek ve müşteri portföyünüzü genişletmek adına ne tip projelere imza atmayı planlıyorsunuz? NTG olarak orta ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle mevcut müşterilerimizi

•             şirketimizin bir parçası ve dinamiğini etkileyen birer oyuncu haline getirmek,

•             tüm çalışanlar ve müşterilerin NTG Plastik’e aidiyet duygusuna sahip olmalarını sağlamak,

•             müşteriyi her sürecin odağında görmek,

•             müşteri memnuniyetine ve karşılıklı sadakate büyük önem vermek,

NTG Plastik’in başarısının arkasındaki temel unsurlardır.

Bununla birlikte kaliteli üretim ve ürün anlayışı, hızlı ve etkin çözüm sunan yapısı ve müşterileriyle çözüm ortağı olma anlayışı dünyadaki pek çok ülkede NTG markasını sektörün önemli bir ismi haline getirmiştir. 

Müşteri portföyümüzü genişletmenin en etkili ve basit yolunun, mevcut müşterilerin olumlu referanslarını almak olduğunu düşünmekte, bu doğrultuda müşteri sadakati kavramına büyük önem vermekte ve müşterilerimizi büyümemizin kaynağı olarak görmekteyiz. Ürünlerimizi kullanan her kesimde kalite algısını oluşturmak ve bu doğrultuda yatırım yapmalarını sağlamak, tüm mantıklı ve yarını düşünen üreticilerin olduğu gibi NTG’nin de ana hedefleri arasındadır.

Bütün bunların ışığında, uluslararası pazarda markalaşma yolunda çalışmalarımız devam etmekte olup, hedef pazarlarımızda NTG şubeleri kurmaktayız. Satış öncesi ve sonrası müşteri eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına çok önem veriyoruz. Bu kapsamda gerek fabrika bünyesinde bulunan seminer salonumuz, gerekse sahada NTG eğitim aracımız artık aktif olarak kullanılmakta olup, yurt dışı ve yurt içinden tüm müşterilerimize hizmet sunmaktayız.

NTG olarak yurt içinde 2023 hedefimiz ilk 1.000 ihracatçı içerisine girebilmektir. Global anlamda ise sektöre yön veren ve her alanda örnek alınan bir firma yapısı oluşturmaktır.

 

Enerji verimliliği kavramı her geçen gün önem kazanıyor. Bu konuda ne tip çalışmalar yürütüyorsunuz?

Çevre bilinci gelişmiş bir firma olarak, enerji verimliliği ve üretim kalitesini artırmak için kurulan Bakım Departmanımız, tesisimizde bulunan tüm makine ve ekipmanların periyodik bakımlarını gerçekleştirmekte ve enerji sarfiyatlarını ölçerek verimlilik optimizasyonu yapmaktadır. Örneğin makinelerimizin elektrik motorları değişken hız kontrolü sağlayan inverter cihazları ile çalışmakta olup, bu sayede yaklaşık %30 oranında elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmaktadır. Tüm süreçlerimizde önceliğimiz İş ve İşçi Sağlığı ile sistem ve enerji verimliliği olduğu için fabrikamız bünyesinde sürdürülebilir enerji kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

Sektörde enerji verimliliğine katkı sağlamak kapsamında ise amacımız standartlara uygun kalitede ürün üretip müşterilerimize sunarak, hatlarda oluşabilecek kayıp, kaçak ve sızdırma problemlerine karşı çözüm üretmektir. Özellikle su ve gaz hatları için, kullanılan malzemenin yeterli kaliteye sahip olmaması neticesinde arızalar yaşanmaktadır. Bu arızalar tespit edilinceye kadar ciddi oranlarda su ve gaz kaybı olmaktadır. Arıza tespit edildikten sonra da bu arızanın tamiri için zaman ve işçilik kaybının yanı sıra, zemine döşenen kaplamalar da zarar görmektedir. Bu nedenle özellikle bu tür altyapı sistemlerinde herhangi bir olası sıkıntıyla karşılaşmamak için kaliteli ürünlerin kullanılması son derece önemlidir.

Yapılan saha çalışmaları ve son kullanıcı geri bildirimleri analizleri neticesinde mühendislik departmanımız tarafından geliştirilen NTG ürünlerinin kullanıldığı projeler, daha az enerji ve işçilik maliyeti ile daha kısa zamanda tamamlanarak ciddi bir enerji ve iş gücü tasarrufu sağlanmaktadır.

 

NTG kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyor? Yurt dışına yönelik pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

NTG Plastik olarak bizler yaklaşık 55-60 ülkeye ihracat yapmaktayız. NTG Brezilya ofisimizin açıldığını daha evvel de belirtmiştik. Bunun dışında Afrika gibi yeni pazarlara açılım kararlarımız doğrultusunda da çalışmalarımız devam etmektedir.

 

Önümüzdeki süreçte sektörü hangi yeniliklerle buluşturacaksınız?

“Su ve doğal gaz sektöründe yer alan gerek kamu gerek özel kurumlar ile bir araya gelerek sektörün ihtiyaçlarını belirlemekte, kurumlara üretim teknikleri ve uygulamalar hakkında bilgilendirme, bilinçlendirme yapmaktayız. Bu bağlamda T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı NTG Ar-Ge Merkezimizde, belirlenen bu ihtiyaçlara yönelik yeni ürün veya ürün geliştirme çalışmaları yaparak, ürün çeşitliliğimizi sürekli güncellemekteyiz. Ayrıca sahada son kullanıcılara da teknik ve uygulamalı eğitim vermek üzere NTG PLASTİK UYGULAMALI EĞİTİM VE TANITIM ARACIMIZI hayata geçiriyoruz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

NTG Plastik, kalitesinden ödün vermeden ürettiği fittings ürünleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile ilerlemeye ve sektöründe öncülerden biri olmaya devam edecektir.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright