Ayvaz, İhracatta Yükseliyor

Ayvaz, İhracatta Yükseliyor
Ayvaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan "2016 Yılında Türkiye'nin En Çok İhracat Yapan 1000 Firması" araştırmasında 132 sıra birden yükselerek 511. sıraya yerleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 15 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının 2015 yılı sonuçlarına göre 643. sırada yer alan mekanik tesisat sektörünün öncü markası Ayvaz,  2016 yılında oldukça hızlı bir yükseliş kaydederek 511. sıraya yükseldi. Kendi sektöründe ise en çok ihracat yapan 20 firmadan biri oldu.

Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Ayvaz Dış Ticaret Müdürü Yeşim Saraç bu başarının sırrını “Globally Local” stratejileriyle açıkladı. Özellikle son beş yıldır firma olarak ihracat yaptıkları her ülkede yerel bir marka olma stratejisi izlediklerini söyleyen Saraç, yurt dışı yatırımlarını da bu stratejiye uygun olarak yaptıklarını belirtti. “Ayvaz olarak sloganımız ‘Globally Local’ yani küresel olmak ama aynı zamanda bulunduğumuz her ülkede yerel bir şirket gibi müşterilerimize yakın olmak. Ayvaz markasının Türkiye’deki kalite algısı ve bilinirliği ne ise, küresel arenada da o olsun diye çalışıyoruz. Yeni üretim yerleri, satış ofisleri veya lojistik merkezleri açarken, yurt dışındaki fuarlara katılıp müşterilerimizle bire bir ilişkiler kurarken, dünyanın her yerinde seminerler düzenlerken aklımızda hep bu var. Ayrıca dış ticaret ekibi ile pazar taleplerini daha yakından takip edip hızlı aksiyon alabiliyoruz. Yani pazar beklentilerine paralel hareket edebiliyoruz. Ayrıca müşteri ilişkilerine verdiğimiz önem, müşteri beklentilerini anlamak için gösterdiğimiz çaba ve ürettiğimiz çözümler satış ivmemizi artırıyor. İşte TİM’in son araştırması da yurt dışı pazarlama çalışmalarımızda ne kadar isabetli kararlar aldığımızı ortaya koyuyor. Tüm sayısal veriler, bir yıl gibi kısa bir sürede büyük yol kat ettiğimizi gösteriyor” diyen Saraç, geniş bir ürün gamına sahip olmanın da Ayvaz için çok önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekti ve bu avantajı da kullanarak ihracat yaptıkları ülke sayısını 95’e çıkardıklarını kaydetti.

 

Ayvaz’ın gelecekteki hedeflerine de değinen Saraç, “Globally local” stratejisinin aynen devam edeceğini bildirdi. 2018 yılında iki yeni pazarda üretim tesisi, satış ofisi ve depo açmayı planladıklarını ve şu anda bu konuda fizibilite çalışmaları yaptıklarının haberini verdi. 2017 içinse bir önceki yıla oranla %20 büyüme hedefleri olduğunu açıkladı. Bu hedefin gerçekleşmesi halinde Ayvaz, TİM’in 2017 araştırma raporlarında ilk 500 firma arasında yer alabilecek.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright