İklimlendirme Sektörü 22 Ayın Zirvesinde

İklimlendirme Sektörü 22 Ayın Zirvesinde
İklimlendirme sektörü Ekim ayında 383 milyon dolarlık ihracat rakamı ile hem geçen yılın aylık bazında hem de 2017'nin ilk 10 ayında en yüksek seviyesine ulaştı.

İklimlendirme sektörü ihracatta son 22 ayın zirvesini gördü. Yılsonu ihracat hedeflerinin 4 milyar dolar olduğunu belirten İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Poyraz, “Belirlediğimiz hedeflere paralel olarak sene sonunda yüzde 14’lük artış bekliyoruz. Bizim yıl başlarken tahminimiz 3.9- 4 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu seviyeleri yakalayacak bir performans sergilediğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim” dedi.

Geçtiğimiz yıl iklimlendirme sektörü olarak 3.5 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Poyraz, “Bu kilogram olarak 865 bin ton ürüne tekabül ediyor. Her ürün grubu ve her ürün özelinde kârlılıklar farklılık gösteriyor. Biz bu yıl hem kilogram bazında hem de değer bazında ihracat artışı olmasını bekliyoruz. Birim kilogram başı değer rakamını da yukarı çıkarmak en büyük amaçlarımız arasında yer alıyor. Şu anda sektörün ortalaması 4 dolar/kg üzerinde. Bu rakam Türkiye ortalamasının çok üzerinde ve amacımız rakamı daha da yukarılara taşımak” şeklinde konuştu.

2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerine işaret eden Poyraz, hedeflerinde 60 milyar dolarlık yurt içi ve yurt dışı satış rakamına ulaşmak istediklerini belirterek, “2023 yılında 25 milyar dolar ihracat, 35 milyar dolar da iç satış yapmayı hedefliyoruz. Sektörümüz Türkiye ekonomisi için yarattığı değer ile ekonomimizin lokomotif sektörlerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. İklimlendirme sektörünün avantajları göz önüne alındığında sektörün gerek üretim ve yatırım gerekse ihracat ve istihdam kapasitesinin büyüme kaydedeceğini öngörüyoruz” dedi.

Çevre dostu ve enerji verimliliği yüksek cihazların kullanım oranın her geçen gün önem kazandığını anlatan Poyraz bu kapsamda konvansiyonel kombiler yerine yoğuşmalı kombilerin yaygınlaşmaya başladığını söyledi. Avrupa’nın 2015 yılında yoğuşmalı kombilere geçiş sürecini tamamladığını belirten Poyraz, “Firmalarımız halihazırda Avrupa’ya yönelik ihraç ürünü kombileri yoğuşmalı olarak yolluyorlar. Türkiye’deki süreç ise 2018 yılı Nisan ayı içerisinde tamamlanacak gibi gözüküyor ama son duyumlarım bu yönde henüz bakanlığın bir bilgilendirme yapmadığı yönünde” şeklinde konuştu. Yoğuşmalı kombiye geçiş sürecinin Türkiye ve Avrupa için geçerli olduğuna dikkat çeken Poyraz, “Konvansiyonel tip ürün imali ve ihracatı bu bölgeler dışındaki ülkelere devam edecektir” diye konuştu.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright