Panel Radyatör Montajını Ali Bayramoğlu Anlattı

Panel Radyatör Montajını Ali Bayramoğlu Anlattı
Termo Teknik Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu, panel radyatör montajında dikkat edilmesi gereken konuları anlattı.

Mekânlarda ısının ortama yayılmasını sağlayan panel radyatörler, ısınma kalitesinde kombiler ve kazanlar kadar etkili bir faktör. Termo Teknik Servis Yöneticisi Ali Bayramoğlu da panel radyatör montajında sık yapılan hataları sektör uzmanları için anlattı.

Panel radyatör montajının her aşamasını değerlendiren Ali Bayramoğlu, montajdan önce ısınacak mahallin konumu, izolasyon durumu, tercih edilen panel radyatör tipi ve özellikleri, istenen ortam sıcaklığı gibi panel radyatör tercihini etkileyecek hususların doğru değerlendirilerek ortam ısıtmasında kullanılacak radyatör metrajının doğru hesaplanmasının çok önemli olduğunu belirtiyor. Bu aşamada üretici firma tarafından tespit edilen ısı verim tablolarından faydalanmak da önem arz ediyor. Ayrıca montajın yapılacağı yer de ısı yayılımını etkilemektedir.

Doğru ölçü seçimi: Isı yayılımı prensibi nedeniyle, panel radyatörlerin montajı için, soğuk hava akımının engelleneceği pencere altları tercih edilmelidir. Ürün seçilirken montajın yapılacağı pencere önündeki pervaz ve/veya mermer (niş) ile zemin arasındaki net yükseklik bilinmelidir.

Montaj mesafeleri ve konumu: Monte edilecek panel radyatörün en alt noktadan yere olan mesafesi 7-8 santimetreden az olmamalıdır. Dekoratif kafesler, radyatörün ısı yayılımını engellediğinden tercih edilmemeli; radyatör önü objeler ile ısı yayılımını engelleyecek şekilde kapatılmamalıdır.

Duvar montajı: Radyatör askılar üzerine yerleştirilmeden önce konsol askılar üzerine verilen plastik parçalar monte edilerek radyatör metali ile askı metalinin birbirine temas etmesi önlenir. Aksi halde ısınma ve soğumada metal yüzeylerin birbirine temas etmesinden kaynaklı ses problemleri oluşabilir.

Pürjör tapa kullanımı ve radyatör eğimi: Radyatör montajında bir diğer önemli konu, panel radyatörün sıcak su üst bağlantı noktasından diğer kenara doğru eğimi çok az yukarı olacak şekilde monte edilmesidir. Pürjör tapa, radyatör eğimine göre yüksekte kalan üst fitting’e takılır. Radyatör içerisinde zamanla birikecek havanın bu noktada toplanması ve pürjör anahtarı ve düz tornavida ile havanın gerektiğinde alınabilmesi sağlanır.

Ventil kompakt radyatörlerin tesisat bağlantısı: Ventil kompakt (VK) radyatörlerde sağ veya sol alt bağlantı durumuna göre sıcak/soğuk su girişleri farklılık gösterir. Sıcak su bağlantısı sağ VK’ lı veya Sol VK’ lı radyatörde hangi tarafta olursa olsun, iç kısımda kalan bağlantı olmalıdır. Dışa bağlanan sıcak su girişleri panel radyatörde ısınmayan noktalar olmasına ve dolayısı ile verimliliğinin düşmesine neden olacaktır.

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright