Daikin 200 Bayisiyle Türkiye'yi Isıtacak

Daikin 200 Bayisiyle Türkiye
Bu yıl kendi markasını taşıyan ilk yoğuşmalı kombiyi "segmentinin en küçük hacimli cihazı" olarak piyasaya sunan Daikin, geniş ısıtma ürün gamını yıl sonuna kadar 200 bayisi ile kullanıcılarına ulaştırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Daikin markasını taşıyan ilk kombisini piyasaya sunan Japonya merkezli şirket, bayilerini de yeniden yapılandırıyor. Bir yandan ısıtma alanında faaliyet gösteren yeni bayileri bünyesine katarken, mevcut soğutma bayilerinin 40’ında ısıtma ürünlerini tüketiciyle buluşturmaya başlayan Daikin, ısıtmada yıl sonuna kadar ısıtma ürünlerinde uzman 200 bayiden oluşan bir dağıtım kanalına ulaşmayı hedefliyor.

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, ısıtma alanında uzun süredir devam eden çalışmaların 2017 yılı itibariyle hayata geçirildiğini belirtirken, “Daikin, 2008 yılında Almanya’da Rotex’i, 2011 yılında Türkiye’de Airfel’i bünyesine katarak çok güçlü bir ısıtma know-how’ının da sahibi oldu. Şimdi bu bilgi ve deneyimi kullanarak kendimizi ısıtmanın da en büyük markası olacak şekilde konumladık. Hedefimiz, üç yıl içinde bu alanda da liderlik bayrağını almak” diye konuştu. Bu hedef doğrultusunda Daikin Türkiye’nin büyük bir görev üstlendiğini vurgulayan Önder, şunları söyledi: “Kısa bir süre önce tanıttığımız Daikin Kombi ile bunun ilk somut adımını attık. Daikin Avrupa Tasarım Merkezi EDC ve Türkiye'deki Ar-Ge mühendislerinin 3 yıllık çalışması sonucunda tüketicilerle buluşturduğumuz Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi’yi Türkiye pazarı ile eş zamanlı olarak Avrupa pazarında da piyasaya sunduk. Daikin Kombi, halen Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya ve İngiltere pazarlarında tüketicilerle buluşuyor. 2018 yılı içerisinde diğer Avrupa ülkelerinde de satışa sunmayı planlıyoruz.”

Isıtma alanında yaptıkları yatırımların sonuçlarını şimdiden almaya başladıklarını da açıklayan Önder, sözlerine şöyle devam etti: “Daikin’in geçen yıl 1 milyar lira olan cirosunun 200 milyonu ısıtma ürünlerinden oluşuyordu. Bu yüzde 20’lik oranın 2020 yılına kadar yüzde 30’a çıkmasını öngörüyoruz. 2017 yılına yüzde 20 büyüme hedefi ile başlamıştık. Daha ilk 8 ayda bu hedefi geçerek yüzde 25 büyümeyi yakaladık. Buradaki yüzde 5‘lik fark da ısıtma ürünlerinden geldi. Soğutmada olduğu gibi ısıtmada da çok iddialıyız. Daikin Kombi ile inovasyon ve teknolojisi ile tanınan bir markaya yakışacak bir cihaz geliştirdik ve tam da bu nedenle ‘Isıtmayı yeniden tasarladık’ diyebiliyoruz. Bu ilk adımdı, devamı gelecek. Daikin’in ısıtmadaki Ar-Ge üssü Türkiye olacak.”

Daikin Türkiye Isıtma Departman Müdürü Umut Ertür ise, devam eden yeniden yapılanma çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Bayilerimize yönelik yeniden yapılanma çalışmamız 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşama; ana işi ısıtma sistemleri olan firmaların bünyemize katılması. Hedefimiz, 2017 yılı sonuna kadar 100 ısıtma bayisini Daikin bünyesine katmak. Şu ana kadar bu bayilerin 75’inin showroom çalışmasını bitirdik. Bölgesel olarak çok güçlü bir dağıtım kanalımız var. Türkiye’nin 7 bölgesinde 10 distribütör ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İkinci aşamada Daikin Ailesi’nde yer alan 187 adet soğutma bayimizi bu yeniden yapılanmaya adapte edeceğiz. Şu anda bu bayilerin 40’ı ısıtma ürünlerimizle tüketiciye hizmet verebilir durumda. Üçüncü aşamada ise; Kadın Girişimci Programımız ile bünyemize katılan Sakura bayilerimizin de ısıtma ağımıza katılımı gerçekleşecek. Hedefimiz yıl sonuna kadar Türkiye genelinde Daikin ısıtma ürünlerinin satışını yapan 200 Daikin ısıtma bayi sayısına ulaşmak. Çalışmalarımız 2018 yılında da devam edecek.”

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright