İklimlendirme Sektörü Ekonomiyi Havalandırdı

İklimlendirme Sektörü Ekonomiyi Havalandırdı
İklimlendirme sektörü rekor büyüme oranlarıyla yoluna devam ediyor. 4 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, 2017'nin ilk 9 ayında yüzde 8 büyüdü.

Türkiye ekonomisinin son yıllardaki en dinamik sektörlerinden biri haline gelen iklimlendirme sektörü rekor büyümelerle yoluna devam ediyor. Yıllık ortalama 4 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, 2017'nin ilk 9 ayında imalat bazında %8 büyüme oranlarına ulaştı. Sektörün, yıl sonuna kadar bu büyümeyi %10'a taşıması bekleniyor. Türkiye ekonomisinde yaşanan canlılığın etkisiyle 2018'e de hızlı giriş yapmaya hazırlanan iklimlendirme dünyası son ekonomik verilerde de kendini göstermeyi başardı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre %5,2 arttı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre arındırılmamış sanayi üretim endeksinde, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre %3,8 artış kaydedildi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre %4,7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %5,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %7,3 artış gösterdi.

Sektörün sahip olduğu eğitimli iş gücü, Ar-Ge yeteneği ve örgütlenme yapısıyla her geçen yıl gelişimini artırıyor. Öte yandan sektörde 2 bine yakın ihracatçı bulunuyor ve yabancı yatırımcının yoğun olarak faaliyet gösterdiği sektörlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

 

  • Tatlısu Meh. elalmış Cad. Seyhan Sk. 7/1 Şerifali - Ümraniye/İSTANBUL
    info@odaklimedya.com
    0 216 527 32 62
copyright